Jak arteterapia pozwala dzieciom pozbyć się stresu?

Jak arteterapia pozwala dzieciom pozbyć się stresu?

Arteterapia, czyli terapia sztuką, to nowoczesny rodzaj wsparcia psychologicznego w ramach redukcji stresu i napięć. Z powodzeniem korzystają z niej dorośli na całym świecie, ale może ona być również pomocna w przypadku dzieci. W końcu obcowanie ze sztuką to jedna z najciekawszych form radzenia sobie z problemami. Sprawdzimy, jak terapia sztuką pozwala dzieciom pozbyć się stresu.

Co to jest arteterapia?

Terapia sztuką, zwana również arteterapią, to ciekawe uzupełnienie procesu edukacyjnego oraz terapeutycznego. Definicja oraz prowadzone w jej ramach działania są niezwykle szerokie. Ogółem, tego typu terapia polega na szeroko rozumianym obcowaniu ze sztuką na wszelkich możliwych płaszczyznach. Świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku dorosłych, ale również u dzieci w różnym wieku.

Jeżeli chcesz zainteresować swoje dziecko sztuką, warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie w tym zakresie. Skuteczną metodą może być współpraca z nauczycielami rysunku, gry na instrumentach czy innych kierunków związanych ze sztuką. Setki wyjątkowych ogłoszeń najlepszych nauczycieli w kraju znajdziesz w serwisie BUKI. Może to być Wasz pierwszy i skuteczny krok w stronę długotrwałej przyjaźni z dziedzinami sztuki.

Arteterapia to wielopłaszczyznowe wykorzystanie sztuki w terapii umysłu i ciała. Nie polega ona jednak wyłącznie na biernym odbiorze kultury, lecz także uczestnictwie w kreacji czegoś nowego. Przykładowo, poznając malarzy z wybranej epoki, można wykorzystywać ich techniki malarskie do wyrażania samego siebie.

Terapię sztuką należy rozumować nie tylko w ramach dodatkowego zajęcia, gdyż może ona przenikać również inne aspekty życia dziecka. Wielu psychologów zauważa, że obcowanie ze sztuką jest skutecznym sposobem na uwolnienie się od stresu.

Jak terapia sztuka pozwala radzić sobie ze stresem?

Należy zauważyć, że arteterapia oddziałuje na człowieka na trzech płaszczyznach w ramach klasycznej terapii. Mowa o następujących funkcjach:

  • Rekreacyjna – sposób na wypoczynek, relaksację i ukojenie nerwów.
  • Edukacyjna – metoda poznania nowej wiedzy oraz otwarcia umysłu na innowacje.
  • Korekcyjna – poprawa samoświadomości poprzez przemianę negatywnych mechanizmów w wartościowe i dobre bodźce.

Proces obcowania z arteterapią bierze pod uwagę dwie strony, a więc terapeutę oraz osobę wspomaganą. Tego typu terapia sprawdza się zarówno w trybie indywidualnym, jak również grupowym. Podczas spotkań z profesjonalistą, można sięgać do głębi duszy, aby ukoić nerwy i skrywane głęboko pod powierzchnią lęki.

Dzieci, które cierpią z powodu stresu, mogą szybko odczuć pozytywne skutki terapii sztuką. Jej celem jest właściwa diagnoza problemów, rozpoznanie wszelkich niedogodności, a następnie znalezienie sposobu na radzenie sobie z nimi.

W przypadku dziecka, arteterapia może służyć jako technika relaksacyjna, ale też bodziec twórczy i kreatywny. Obcowanie ze sztuką oraz wyrażanie się poprzez nią to klucz do sukcesu w przypadku pobudzania wszechstronnego rozwoju. Praca nad samym sobą, która
wsparta jest pięknem sztuki, rozwija umiejętności poznawcze, ale też manualne. Wszystkiemu przyświeca nadrzędny cel skupienia umysłu dziecka na pozytywnych aspektach życia.

Czy warto sięgnąć po terapię sztuką?

Technik terapii sztuką jest mnóstwo, więc warto wypróbować kilka metod arteterapii. Może to być orgiami, malowanie, rysunek, linoryt, witraże, rzeźbienie w drewnie, fotografia, ikebana, taniec, gra na instrumencie muzycznym i dziesiątki innych kierunków sztuki.

Zdecydowanie warto potraktować arteterapię jako ciekawą odskocznię od codziennych obowiązków Twojego dziecka. Na efekty nie trzeba długo czekać, gdyż już po paru zajęciach dziecko zacznie sobie radzić ze stresem. Przy okazji, Ty również na tym zyskasz, więc sięgnijcie po terapię sztuką już dziś!

Materiał sponsorowany