Barbórka to tradycyjne święto górników, obchodzone w całej Polsce co roku 4 grudnia Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was galerię „kolorowanki Barbórka„. Jest to święto w trakcie którego, możemy podziękować górnikom za ich ciężką pracę pod ziemią. Barbórka to także dzień geologów, oraz wszystkich pracowników wykonywujących prace pod ziemią, są to także imieniny Barbary.
Kolorowanki Dzień Górnika. Pobierz i wydrukuj.
Kolorowanki na Dzień Górnika to zbiór rysunków nawiązujących do górnictwa i Świętej Barbary, które możecie pobrać i wydrukować całkowicie za darmo. Malowanki Barbórka mogą posłużyć jako ciekawe uzupełnienie zajęć w szkole lub przedszkolu.
Przewiń stronę w dół i zobacz wszystkie arkusze jakie dla Was przygotowaliśmy. Jeśli spodobało Ci się to co tutaj zobaczyłeś udostępnij tą stronę rodzinie lub znajomym.
Malowanka Herb Górnictwa, Godło górnicze.
Malowanka Herb Górnictwa – przedstawia najbardziej popularny symbol górnictwa. Dwa skrzyżowane z sobą narzędzia żelazko i pyrlik. Godło górnicze widnieje na mundurze górniczym, jest widoczne na elementach herbów miejskich, kopalni oraz miejsc związanych z górnictwem a także klubów sportowych z regionów Śląska – np. Górnika Zabrze.
Kolorowanka Wózek Górniczy.
Kolorowanka wózek górniczy. Malowanka przedstawia wagonik górniczy służący do transportu węgla / urobku pod ziemią. Sprawny transport to podstawa efektywnej pracy w kopalni.
Kolorowanka Święta Barbara.
Malowanka Święta Barbara z Nikomedii. Kolorowanka przedstawiająca patronkę ciężkiej pracy i dobrej śmierci. Święta Barbara została patronką górników w okolicach XVII wieku.
Kolorowanka Czapka Górnika.
Malowanka Czapka Górnika. Potocznie zwana również czako. Jest to nieodłączna część stroju galowego górników. Czarna sztywna czapka z godłem górniczym oraz pióropuszem z piór kogucich.
Kolorowanka Kilof.
Malowanka Kilof. Kolejna kolorowanka przedstawia narzędzie – symbol ciężkiej górniczej pracy. Duży kilof służący do rozbijania podziemnych złóż węgla i rud.
Malowanki z górNIK
Kolejne dwa arkusze do kolorowania przedstawiają postać górnika, mogą stanowić ciekawe uzupełnienie zajęć szkolnych i przedszkolnych związanych z Barbórką i pracą górników.
Barbórka – fakty i ciekawostki:
- Barbórka jest świętem świeckim i kościelnym, początkowo obchodzonym na cześć świętej Barbary z Nikomedii.
- Święta Barbara została patronką górników z XVII wieku, uroczyste obchody swięta przypadają co roku 4 grudnia.
- Pierwsze ceremonie i obchody Barbórki miały miejsce w połowie XVIII wieku w Tarnowskich Górach na Śląsku i miały charakter kościelny.
- Według tradycji Barbórka rozpoczyna się poranną mszą, następnie ma miejsce przemarsz orkiestry górniczej przez osiedla górnicze (tzw. familoki), obchody kończą uroczyste akademie, koncerty, bale i karczmy w których uczestniczy cała społeczność Górnicza.
- W 2018 roku obchody Barbórki zostały wpisane na listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.
- Pierwotnie nazwa górniczego święta pisana była jako „Barburka”, obecne nazewnictwo „Barbórka” zagościło w słownikach poprawnej polszczyzny dopiero na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W gwarze śląskiej spotykamy również nazwę „Barbora” nawiązującej do imienia Barbara.