Kolorowanki Wróbel

Kolorowanki Wróbel to coś dla wszystkich fanów tych uroczych i jednych z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce ptaków. Po kolorowanki z wróblami chętnie sięgamy również w okolicach 20 marca, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wróbla. 

Święto tych malutkich miejskich ptaszków to doskonała okazja aby poznać wróble i ich zwyczaje a także uświadamiać społeczeństwo jak ważna jest rola wróbli w naszym środowisku. Niestety liczebność populacji wróbli w ostatniej dekadzie drastycznie spadła, w niektórych europejskich miastach populacja wróbli zmniejszyła się aż o 80%. 

Nieco optymistyczniej wyglądają ostatnie badania w Polsce, które mówią o stopniowej odbudowie liczebności wróbli, którym pomogły m.in. łagodne zimy. 

Kolorowanki wróbel

Poniżej prezentujemy Wam darmowe kolorowanki z wróblami, które możecie pobrać, wydrukować a następnie pokolorować w domu oraz na zajęciach w szkole lub przedszkolu.

Międzynarodowy dzień Wróbla kolorowanki.

Celebrujmy więc ten wyjątkowy dzień, pomagajmy wróblom przetrwać srogie zimy, a następnie cieszmy się ich radosnym ćwierkotem i towarzystwem każdego dnia. Światowy Dzień Wróbla to także najlepszy czas na wsparcie różnych inicjatyw i organizacji zajmujących się ochroną tych ptaków.

Wróbel to mały, szary niepozorny ptaszek. Towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Od 2004 roku, wróbel zwyczajny jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. Najprawdopodobniej wróble przybyły do nas z Azji, skąd wywodzi się uprawa, pszenicy, żyta czy jęczmienia – które uchodzą za ich przysmak. Zasięg terytorialny wróbli zwiększał się więc wraz z wprowadzeniem upraw tych nasion na nowe tereny m.in. Europy. 

Kilka ciekawostek związanych z wróblami. 
  • Na świecie zostało skatalogowanych 26 gatunków wróbli. 
  • Wróbel domowy został po raz pierwszy opisany przez Karola Linneusza w 1758 roku.
  • Polskę zamieszkują wróble szaro-brązowane. 
  • Wróble jako jedno z nielicznych ptaków pozostają w Polsce w trakcie zimy. 
  • Wróble wiążą się w pracy na całe życie i są bardzo przywiązane do swojego gniazda. 
  • Wróble to bardzo małe ptaki. Ważą od 20 do 39 gramów. Długość ich ciała waha się od 16 do 18 centymetrów.
  • Najstarszy wróbel na świecie przeżył aż 23 lata! 
  • Światowy Dzień Wróbla obchodzimy 20 marca każdego roku. Pierwszy raz święto obchodzono w 2010 roku.