Karty Pracy – Nauka pisania literek dla dzieci – szablony do druku

Prezentujemy autorskie karty pracy dla dzieci, przygotowane z myślą o pomocy w nauce pisania i poznawania literek dla Waszych pociech.

Szablony, które przygotowaliśmy zawierają wybraną literę alfabetu w formie dużej oraz małej litery do ćwiczenia, a także pomocniczy rysunek do pokolorowania.

Nauka pisania literek dla dzieci w domu – pobierz karty pracy.

Nauka pisania, pomaga dzieciom rozwijać umiejętności czytania i ortografii. Pomaga również w przywoływaniu i zapamiętywaniu informacji. Pismo odręczne to złożona umiejętność, która rozwija się z czasem. Aby nauczyć się pisma ręcznego dzieci muszą łączyć zdolności motoryczne, język, pamięć i koncentrację. Dodatkowo muszą także sporo ćwiczyć począwszy od rysowania szlaczków aż do pierwszych prób pisania liter. Jest to niewątpliwie przełom w życiu malucha.

Możemy zachęcić dziecko do zainteresowania się pismem odręcznym dając mu możliwość kolorowania, rysowania oraz pisania pojedynczych literek – to przygotuje Twoje dziecko do prawdziwej nauki pisania, z którą spotka się w szkole.

Gotowe szablony nauki liter do pobrania. Karty pracy za darmo.

Nauka pisania dwuznaków - szablony do pobrania

Karty pracy do nauki pisania

Na naszej stronie udostępniamy bezpłatnie karty pracy do nauki pisania liter. Wystarczy pobrać przygotowane przez nas szablony na komputer i następnie wydrukować, to wszystko co musicie zrobić aby rozpocząć ćwiczenia nauki pisania w domu lub szkole. Szablony zawierają wybrane litery alfabetu przedstawione w formie pisma odręcznego. Zadaniem dzieci jest ćwiczenie pisania każdej z liter, po określonych śladach, mieszcząc się w wyznaczonych liniach – jest to bardzo wygodna i przyjemna dla dziecka forma nauki. Karty zostały przygotowane do wydruku w formacie A4.

Pismo odręczne – wskazówki ułatwiające naukę w domu.


Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam i zachęcą Twoje dziecko w wieku szkolnym do trenowania pisania:

  • Zadbaj o wygodne miejsce do pisania. Wybierz stabilne krzesło i znajdź powierzchnię do pisania znajdującą się na poziomie pępka Twojego dziecka. Jeśli wykorzystujesz stół w kuchni lub jadalni i okaże się zbyt wysoki, możesz użyć poduszki lub wysokiego krzesła, aby podnieść dziecko wyżej.

  • Wykorzystaj nasze karty pracy z wyraźnie zaznaczonymi literami i liniami pomocniczymi.

  • Aby pomóc dziecku w nauce pisania możesz np.: napisać na kartce kilka znanych mu imion – najlepiej najbliższych osób. Wykorzystaj do tego ołówek, pisz lekko i poprawnie – następnie poproś dziecko aby prześledziło każdy napis i literę bardzo uważnie.

  • Pokaż dziecku od czego zacząć pisać daną literę, możesz umieścić zieloną kropkę w punkcie początkowym i czerwoną w punkcie końcowym.

  • Wypowiedz nazwę pisanej litery na głos. Poćwicz wypowiadanie dźwięku litery z dzieckiem podczas jej pisania lub śledzenia każdej litery wskazując ją palcem.

  • Wykorzystaj codzienne okazje do ćwiczenia pisania. Na przykład poproś dziecko, aby dodało przedmioty do rodzinnej listy zakupów. Możecie wspólnie napisać krótki list do dziadków, lub wspólnie przygotować kartki imieninowe lub urodzinowe.

  • Wykorzystaj czas wolny na dworze. Użyj patyka aby narysować duże litery na ziemi lub na plaży. Wypełnij je kamykami lub muszelkami.

Nauka pisania to ciężka praca! Nie zapominaj pochwalić wysiłków swojego dziecka. ćwiczcie często litery, które wychodzą mu najlepiej – to zdecydowanie zachęci dziecko do dalszej nauki.